Osłony okienne pełnią głównie dwie funkcje — są elementem ozdobnym, a także chronią wnętrze domu przed słońcem oraz wzrokiem osób z zewnątrz. Dziś przyjrzymy się plisom, które łączą wysoką funkcjonalność z dekoracyjnym charakterem. Doskonale pasują do domów, mieszkań, a także biur. W poniższym wpisie przedstawiamy zalety tego rozwiązania oraz podpowiadamy, jak je można wykorzystać w różnych aranżacjach wnętrz.

Co to są plisy okienne?

Od jakiegoś czasu plisy okienne stały się modnym elementem wyposażenia wielu wnętrz. Zazwyczaj wykonywane są z włókien syntetycznych (poliestrowych) — odpornych na odkształcenia czy uszkodzenia. Wyglądają bardzo oryginalnie, zarówno rozłożone, jak i złożone. Do tkaniny na górze, a także na dole, przyczepione są aluminiowe profile — mają na środku umieszczone uchwyty, którymi można podnosić maksymalnie w górę, jak również opuszczać roletę plisowaną na sam dół.

Dużą zaletą przesłon okiennych jest to, że są produkowane w różnych niestandardowych wymiarach oraz kształtach. Możliwości jest wiele: trójkąty, trapezy bądź koła. Wybór montażu to również kwestia indywidualna. Można je zamontować pomiędzy listwami przyszybowymi bądź na nich oraz do ściany lub sufitu. Plisy są świetną alternatywą dla żaluzji poziomych, klasycznych bądź rolet.

Estetyczne rozwiązanie do wielu wnętrz

Plisy świetnie prezentują się w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim, nowoczesnym, glamour, a także klasycznym. Coraz częściej można je spotkać w gabinetach lekarskich, przedszkolach czy biurach dzięki łatwości dopasowania ich do wnętrza. Plisy okienne doskonale regulują dopływ światła — sprawdzą się w mocno doświetlonych, jak i w ciemniejszych pomieszczeniach. W kuchni czy łazience zastąpią tradycyjną zazdrostkę, w sypialni będą alternatywą dla zasłon zaciemniających, a w salonie staną się doskonałą alternatywą dla rolet dzień noc.

Wybór kolorów jest ogromny, od barw jasnych, poprzez stonowane pastele, po żywe i nieco bardziej wyraziste odcienie. Do małych pomieszczeń warto wybrać jasne plisy, które optycznie powiększą ciasne wnętrze. W większych przestrzeniach możemy zastosować intensywne bądź ciemne kolory. Plisowane żaluzje występują w trzech wersjach: 100% nieprzepuszczającej światła (blackout), 50% zaciemnienia oraz w wersji firankowej.

plisy w jadalni

Niestandardowe kształty okna

Rolety plisowane są doskonałym wyborem dla osób poszukujących wielofunkcyjnych ochron przeciwsłonecznych do domu, mieszkania, a także biura — ich forma pozwala także na montaż w niezwykle nietypowych oknach. Z łatwością dopasujemy je do otworów okiennych w zabytkowych kamienicach, doskonale sprawdzą się do dużych przeszkleń w biurowcach, a także bez trudu można je zamontować w oknach dachowych.

Łatwa pielęgnacja oraz szybki montaż

Rolety plisowane są łatwe w utrzymaniu czystości. Należy z nich regularnie usuwać kurz przy pomocy szczotki bądź miotełki. Drobne zabrudzenia usuniemy, używając wilgotnej szmatki, a kiedy pojawią się plamy, można wyprać rolety ręcznie, w temperaturze 30°C. Do prania sprawdzi się delikatna chemia odpowiednia do materiałów poliestrowych lub mydło w płynie. Warto zaznaczyć, że plis nie powinno się zgniatać, trzeć, a także szorować — w ten sposób zniszczymy tkaninę i naruszymy impregnat.

Przy wyborze plis warto kierować się również sposobem ich montażu. Opcji mocowania jest kilka:

  • montaż bezinwazyjny – do zamontowania tych rolet nie trzeba wiercić otworów. W tym przypadku wykorzystuje się specjalne wieszaki lub taśmę dwustronną. To rozwiązanie do okien, których się nie otwiera oraz nie uchyla;
  • montaż do listwy przyszybowej, który wymaga nawiercenia otworów. W tym przypadku plisa jest osadzona blisko szyby, co pozwala na swobodne otwieranie okna – to najczęściej wybierany sposób montażu, przy którym nie tracimy gwarancji na okna;
  • na kątownikach na ramie okna — ten sposób montażu umożliwia zamontowanie plisy na wierzchu okna, a nie przy szybie. Jest to ważne, gdy w oknie jest jeden lub więcej szprosów, które w przypadku montażu listew przyszybowych wymagają zrobienia kilku oddzielnych plis.

Jak widać, możliwości wykorzystania plis są nieograniczone. Wykonane na indywidualne zamówienie będą w 100% dopasowane do wielkości, a także szerokości okien. Różnorodna kolorystyka pozwala dobrać plisy wedle swoich preferencji oraz wystroju danego pomieszczenia. Doskonale osłonią okna, a także zachwycą wyglądem. A jakie wy preferujecie przesłony okienne?


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *