Owady, o ile nie są zwierzętami zamkniętymi w terrariach, są niemile widziane w domach i mieszkaniach. Obecność insektów takich jak komary, meszki, osy czy muchy powoduje dyskomfort szczególnie w nocy, ale także w ciągu dnia. Nieprzyjemne brzęczenie, a nawet ukąszenia czy użądlenia to coś, czego każdy chce unikać. Sposobem na to, by owady omijały nasze cztery kąty, jest montaż moskitier. Ich plisowane wersje prezentują się wyjątkowo estetycznie. W tym wpisie dokładnie przyjrzymy się właśnie osłonom tego typu.

Czym właściwie jest moskitiera?

Moskitiera to stworzona z siatki o bardzo gęstym splocie zasłona. Dzięki niej można cieszyć się świeżym powietrzem wpadającym do pomieszczenia przez uchylone lub otwarte okna i drzwi, bez obaw o wtargnięcie do środka owadów. Istnieją także modele moskitier do łóżka lub namiotu, my jednak skupimy się na tych przeznaczonych na wnęki okienne oraz drzwiowe.

Nazwa tej ochronnej siatki pochodzi od hiszpańskiego słowa mosquito, które oznacza po prostu komara. Moskitiery zaczęły wchodzić do regularnego użytku w połowie XVIII wieku, ale przypadki użycia siatek ochronnych do osłonięcia miejsc do spania znane są już od czasów prehistorycznych. Osłona w postaci moskitiery znajdowała się np. w miejscu do spania Kleopatry.

Dziś siatki na okna cieszą się dużym powodzeniem w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Australii, ale ich popularność rośnie także w Europie, w tym w Polsce. Aktualnie wiele osób nie wyobraża sobie życia, a zwłaszcza spędzania gorących, letnich wieczorów czy nocy, bez moskitiery w oknie.

Tajniki działania moskitiery plisowanej

Istnieje kilka rodzajów osłon, które różnią się sposobem montażu lub przeznaczeniem – nadają się do różnego typu okien i drzwi. Jednym z rozwiązań są moskitiery plisowane, które sprawdzają się zwłaszcza w przypadku dużych okien oraz drzwi tarasowych czy balkonowych. Są zwijane, dlatego stanowią idealne rozwiązanie właśnie w przypadku drzwi – bez problemu można szybko przez nie przejść bez większego ryzyka wpuszczenia nieproszonego gościa do pomieszczenia. Tego rodzaju moskitiera jest też dobrym pomysłem do zamontowania w oknach unoszono-przesuwnych – typu HS – oraz w oknach dachowych.

moskitiera plisowana na białym oknie
Budowa tej ochrony przed owadami opiera się na prowadnicach, po których porusza się siatka w estetycznej, plisowanej formie. Siatkę można zwijać, a po złożeniu zajmuje ona niewiele miejsca. Osłonę można zatrzymać w wybranym momencie – nie ma konieczności odsłaniania całej wnęki okiennej czy drzwiowej. Dzięki temu możemy odsłonić całość – gdy chcemy wpuścić więcej promieni słońca – ale także wyłącznie fragment, gdy chcemy tylko wyjść z pomieszczenia. W zależności od modelu osłona może przesuwać się na boki lub kierunku góra-dół. Ponadto moskitiery plisowane występują w systemie jedno albo dwuskrzydłowym.

Moskitiera plisowana może być zamontowana w sposób inwazyjny, czyli przykręcana do okna lub ściany, a także nieinwazyjny – za pomocą specjalistycznej taśmy dwustronnej, dzięki której trwale nie niszczymy okna. Moskitiera plisowana jest tak zaprojektowana, aby w łatwy i szybki sposób można było ją zdejmować. Opcja zdjęcia osłony często wykorzystywana jest zimą, gdy warunki atmosferyczne są niekorzystne, a owady nie są takim utrapieniem jak w ciepłych miesiącach. Warto pamiętać o zainstalowaniu osłony już przy pierwszych oznakach wiosny.

Gdzie sprawdzi się plisowana moskitiera?

Jak już wspomnieliśmy, plisowana moskitiera jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku drzwi balkonowych oraz tarasowych, obszernych okien, a także okien dachowych. Ten typ sprawdzi się zarówno w domu jednorodzinnym – szczególnie z poddaszem (okna dachowe), jak i w mieszkaniu z balkonem. Można zastosować je także w budynkach z przeszklonymi ścianami oraz w ogrodach zimowych i altanach. Osłony plisowane wykonywane są na wymiar, dlatego warto rozważyć ich wybór także przy niestandardowych wielkościach okien.

Moskitiery stanowią skuteczną ochroną przed owadami. Pozwalają one na wpuszczenie do pomieszczenia powiewu świeżego powietrza, bez „pasażerów na gapę”. Dobrej jakości, profesjonalnie zamontowane osłony są nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne. Ich subtelny wygląd sprawia, że bez problemu można dopasować je do pomieszczeń o różnym charakterze oraz stylu.

Kategorie: Moskitiery

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *