W poprzednim wpisie mówiliśmy o plisach, które są bardzo często wybierane jako funkcjonalna przesłona okna. Dziś opowiemy trochę o równie popularnych oraz cieszących się stałym zainteresowaniem roletach rzymskich. Posiadają one trzy najważniejsze zalety: ponadczasową elegancję, łatwość w utrzymaniu czystości, a także prosty system sterowania. Dlaczego warto zdecydować się na ich zakup?

Rolety rzymskie — jak wyglądają?

Rolet rzymskich nie sposób pomylić z żadną inną przesłoną okienną. Wyróżnia je specyficzny wygląd, bo po złożeniu tworzą doskonałą ozdobę pomieszczenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych rolet tkanina w nich nie jest nawijana na specjalną rolkę, a materiał po złożeniu pozostaje cały czas widoczny. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych firan oraz zasłon — jednak umiejętnie połączone mogą wisieć razem. Wyróżniają się charakterystycznymi fałdami, które tworzą ozdobną harmonijkę na skutek zwinięcia rolety. Stanowią efektowną dekorację okien w sypialniach, gabinetach, jak również salonach. Wbudowany samohamujący, kasetonowy mechanizm koralikowy sprawia, że wystarczy parę ruchów, by ustawić roletę na pożądanej wysokości, w dowolnym punkcie okna.

Rolety rzymskie mogą być uszyte z delikatnych, ozdobnych tkanin bądź z tych mniej dekoracyjnych. Do salonu, kuchni czy domowego biura sprawdzą się modele wykonane z organzy lub woalu — świetnie zastąpią one tradycyjną firankę. Taka przesłona ochroni nas przed słońcem, jednak nie sprawi, że całkowicie ograniczymy dostęp naturalnego światła. Do sypialni bądź pokoju gościnnego warto wybrać osłony o grubszym splocie, a także w ciemniejszych barwach — zapewnią one poczucie prywatności. Natomiast do dziecięcego pokoju możemy zdecydować się na wzory dedykowane maluchom — idealne będą rolety rzymskie w gwiazdki, kwiatki, samochody czy dinozaury.

Rolety rzymskie na zamówienie

Na rynku jest dostępnych wiele kolorów, wzorów oraz materiałów, z których mogą być wykonane rolety rzymskie na zamówienie. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie dopasować je niemalże do każdego okna. Możemy również wybrać, jaką funkcję roleta rzymska ma pełnić i na tej podstawie zdecydować się na odpowiedni materiał. Do wyboru mamy dwa warianty: rolety z funkcją zacieniającą bądź rozpraszającą światło. Pozostaje jeszcze kwestia ich umiejscowienia – wykonane na wymiar rolety rzymskie mogą sięgać nawet do podłogi, dlatego będą odpowiednie np. do okien balkonowych. Nie zawsze jest jednak na to miejsce – m.in. w małych mieszkaniach warto zdecydować się na przesłonę kończącą się na linii parapetu.

Prawidłowy montaż rolet wpływa na ich niezawodność oraz odpowiednie funkcjonowanie. Dlatego zamontowanie przesłon okiennych zaleca się pozostawić fachowcom takim jak wawarolety.pl. W zależności od preferencji klienta oraz budowy okien rolety rzymskie mogą być przytwierdzone do sufitu, na ramie okna bądź na nadprożu.

rolety rzymskie w ładnym pokojuJak czyścić i dbać o rolety rzymskie?

Aby rolety rzymskie prezentowały się pięknie, należy od czasu do czasu je odkurzyć. Do ich czyszczenia najlepiej sprawdzi się odkurzacz (wyposażony w odpowiednią szczotkę) bądź miotełka. Jeśli jednak znajdziemy jakąś plamę, to warto zdemontować roletę, a następnie ją wyprać — ręcznie lub w pralce. Należy to zrobić, ustawiając tryb bez wirowania i prać w niskiej temperaturze, aby zapobiec deformacji materiału. Do wyprania powinno się stosować delikatne detergenty piorące, odpowiednie do danej tkaniny.

Czy wiesz, że…?

Rolety rzymskie wywodzą się z dawnych czasów w Rzymie. Wieki temu kobiety wieszały w oknach mokre materiały, aby do izby nie przedostały się kurz oraz gorące powietrze. Montowanie tkanin nad oknami dało początek dzisiejszym roletom. Jednak ich zastosowanie nieco się zmieniło — wciąż pełnią one funkcję ochronną przed światłem słonecznym, ale również są świetną ozdobą wielu wnętrz.

Rzymskie rolety łączy nieskomplikowana budowa oraz bezproblemowy montaż. Są wspaniałym elementem dekoracyjnym — wpasują się do każdego pomieszczenia. Do wyboru posiadamy spory wybór dekoracji okiennych różniących się od siebie materiałem, wykończeniem oraz rolą, jaką będą odgrywać w danym wnętrzu. Jeśli zależy nam na niebanalnej przesłonie okna oraz perfekcyjnym dopasowaniu materiału, rolety rzymskie będą najlepszym wyborem.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *